Časté dotazy

ČASTÉ DOTAZY

Účinný systém pro kontrolu spotřeby el. energie v reálném čase. Kombinuje technologii datové sítě, na kterou jsou připojená zařízení ve vaší domácnosti. Naměřená data se poté vyhodnocují v online aplikaci a pomáhají snižovat vaše energetické výdaje.

ElIoT je koncové zařízení, které po připojení k elektroměru a následné registraci do aplikace, sbírá data o el. spotřebě ve Vaší domácnosti.

S tímto zařízením dostaneme přesnou informaci o rozložení spotřeby v průběhu dne (v Kč i kWh) a můžete tak např. efektivněji rozložit nastavení spotřebičů dle nízkého či vysokého tarifu (dříve noční a denní proud) nebo omezit zařízení s vysokou spotřebou el. energie. Kromě toho zařízení dokáže upozornit na nepřiměřený skok ve spotřebě el. energie, způsobený poškozením spotřebiče. Přesně také vidíte, kolik Kč ušetříte vůči nastaveným zálohám a kolik Kč Vám budou vracet.

Internet of Things (internet věcí) je síť navzájem propojených zařízení. Touto sítí může být internet nebo vlastní síť, která umožňuje komunikaci mezi zařízeními a jejich datosběrnými aplikacemi. Tato obousměrná komunikace vede k vyšší efektivitě, přesnosti i ekon. výhodnosti.

Na většinu elektroměrů ano, na úplně každý ne. Lze jej připojit na elektronické elektroměry s digitálním počítadlem. Nelze jej připojit na starý elektroměr s mechanickým počítadlem.

V naprosto minoritních případech může být optický port schován až za plombou. V tomto případě plombu určitě neodstraňujte a kontaktujte nás na info@visionq.cz (přiložte prosím fotografii Vašeho elektroměru), dáme Vám obratem vědět, jak postupovat.

Na úplně všech. Aplikace má webové rozhraní a je plně responzivní, takže ji můžete snadno ovládat z každého PC, tabletu i mobilu.

ElIoTa pohání lithiová (Li-SOCl2) baterie. Aktuální stav baterie vidíte v aplikaci. Jednoduše ji vzměníte, když dojde. Aplikace Vás také upozorní na nutnost výměny baterie. Součástí dodávky je jedna baterie.

Náhradní baterie je možné dokoupit v našem eshopu.

Zákaznící, kteří preferují dobíjecí akumulátor si mohou vhodný akumulátor koupit v našem eshopu.

Jedná se o poplatek za registraci do datové sítě, která 24 hodin denně 365 dní v roce zprostředkovává přenos dat mezi ElIoTem a aplikací. Data se musí nějakým způsobem přenášet a klasické internetového připojení k tomu není vhodné, protože ne každý má elektroměr v dosahu wi-fi sítě. Nehledě na energetickou náročnost. V rámci klasické wi-fi sítě byste ElIoTa museli neustále nabíjet, kdežto takto vydrží až 2 roky na lithiovou AA baterii. Je to kompromis za 0,80 Kč denně. V tuto chvíli nevíme o žádném jiném řešení, které by stálo méně než 300 Kč ročně a nevytěžovalo baterii.

Ano. Garantujeme Vám, že naše zařízení Vám budou fungovat na celém území ČR. Pokud ne, napište nám do 14 dnů a my Vám vrátíme zpět Vaše peníze.

Tak se vůbec nic nestane. V současné době spolupracujeme s většinou distributorů v ČR, takže o ElIoTovi vědí. Naše zařízení neodebírá z elektroměru žádnou energii, nepoškozuje ho, ani do něho nic neposílá, z tohoto důvodu s ním distributoři el. energie nemají žádný problém.

ČEZ distribuce a.s. upravil své připojovací podmínky. Zákazníkům ČEZ distribuce stačí vyplnit oznámení o instalaci.

Výrobce zařízení: VisionQ.cz s.r.o.

Typ zařízení: Eliot

Komunikační rozhraní: optické

Ne. ElIoT je velice komplexní zařízení, které je na českém trhu jedinečné. V zahraničí taková zařízení sice existují, ale jejich cena se pohybuje cca na trojnásobku ceny ElIoTa.

Neukradne. Sice se jedná o častou obavu zákazníků, ale zatím se to ještě nestalo. ElIoT po připojení vypadá jako součást elektroměru, laika ani nenapadne, že k elektroměru není připevněn napevno. Cílená krádež je dotyčnému také k ničemu, neboť ElIoTa bez Vašeho souhlasu k jinému elektroměru nepřipojí. A pakliže Vás bude chtít někdo vyloženě poškodit, tak Vám spíše odtrhne plombu na elektroměru, tomu se také nedá zabránit.

Ano, záleží ovšem vždy na konkrétním elektroměru, jaká data poskytuje. Pro profesionály a firemní zákazníky můžeme zpřístupnit zákaznické nastavení komunikovaných informací. Řešíme případ od případu. V každém případě je přitom vždy nutné brát v úvahu další okolnosti: čím více přenášených dat, tím větší nároky na baterii (má vliv na její výdrž) a na datový tarif NB nebo LoRaWAN.

Ano, je to možné, API je k dispozici. Je nutné domluvit podmínky. Kontaktujte nás!

ElIoT se k elektroměru připojuje přes optické rozhraní (IR port). To je definováno normou IEC 62056-21:2004 (ČSN 62056-21). Jedná se o obousměrný digitální komunikační protokol nad optickou transportní vrstvou, představovanou dvěma páry optických prvků typu vysílač – přijímač, technicky LED – fototranzistor. Na rozdíl od pulzních výstupů (S0, metrologická dioda) je v tomto případě přenášen aktuální stav vnitřních čítačů elektroměru v digitální podobě. Rozdíl dvou po sobě přečtených stavů v definovaném časovém intervalu představuje spotřebu elektrické energie za tento časový interval. Výhodou tohoto rozhraní je zejména naprosto přesný odečet všech veličin, které elektroměr měří, tj. zejména činná (ale i jalová) energie v různých tarifech, spotřebovaná energie na jednotlivých fázích atd.

V záhlaví aplikace vidíte kromě údajů z posledního odečtu elektroměru také grafické znázornění kvality signálu, typ používané LPWA sítě (LoRaWAN nebo NB-IoT) a informaci o aktuální kapacitě baterie. Ta se zjišťuje z počtu odeslaných zpráv takto: vychází se vždy z předpokladu, že těsně před umístěním senzoru Eliot na elektroměr, byla vložena úplně nová baterie s plnou kapacitou (v současné době se jedná o nenabíjecí baterie SAFT LS14500 s kapacitou 2,6 Ah a nabíjecí Nitecore NL1475R s kapacitou 0,75 Ah). Od tohoto okamžiku se začínají počítat všechny odesílané zprávy, přičemž každá z nich snižuje o známou, experimentálně změřenou hodnotu původní výchozí kapacitu baterie. Zbývající kapacita je zobrazena v grafické a číselné podobě v záhlaví aplikace. Jedná se o orientační výpočet, který nemusí být úplně přesný – zejména v místech se slabším signálem NB-IoT, přesnější výpočet připravujeme.

K vynulování počítadla zpráv dochází po každém tzv. resetu senzoru Eliot. Ten lze vyvolat vyndáním a zandáním baterky. Aby reset proběhl, je nutné baterii vyndat alespoň na 30 vteřin. Poté je třeba aplikaci sdělit, zda byla vložena nová baterka (na výběr je v současné době buď nenabíjecí SAFT LS14500 nebo nabíjecí Nitecore NL1475R) nebo byla vrácena baterka původní. Stiskem tlačítka „Aktualizovat“ se zvolená varianta zapíše na server.